Our Faculty
Elementary Boys

                                                                             

Pre1A

Rabbi Menachem Wiederman, Rebbe

Mrs. Jenn Lowy, Teacher

Mrs. Rivkoh Breuer, General Studies Assistant

 

1st Grade

Rabbi Yonah Ament, Rebbe

Mrs. Sori Moeller, Teacher

Miss Chana Sassoon, General Studies Assistant

 

2nd Grade

Rabbi Dovid Schulman, Rebbe

Mrs. Debra Goldberg, Teacher

 

3rd Grade

Rabbi Shmuel Chaim Reischer, Rebbe

Miss Raizy Szpilzinger, Teacher

 

4th Grade

Rabbi Elchanan Erlanger, Rebbe

Mrs. Suri Gutstein, Teacher

 

5th Grade

Rabbi Yehudah Leib Selengut, Rebbe

Mr. Ari Jacobson, ELA and Social Studies Teacher

Mrs. Shaina Kieffer, Math & Science Teacher

Mrs. Alissa Joseph, Writing Teacher

6th Grade

Rabbi Ruven Salzman, Rebbe

Mr. Ari Jacobson, ELA and Social Studies Teacher

Mrs. Shaina Kieffer, Math Teacher

Mrs. Alissa Joseph, Writing Teacher

Mrs. Rene Baron, Science Teacher

7th Grade

Rabbi Nosson Silbermintz, Rebbe

Rabbi Mayer Hollander, ELA and Social Studies Teacher

Rabbi Dovid Sukenik, Math Teacher

Rabbi Yosef Seldowitz, Science Teacher

8th Grade

Rabbi Motti Koval, Rebbe

Rabbi Mayer Hollander, ELA and Social Studies Teacher

Rabbi Dovid Sukenik, Math Teacher

Mr. Nosson Lord, Advanced Math Teacher

Rabbi Yakov Shalom, Science Teacher

LK Programming

Rabbi Naftali Ungar

Rabbi Elimelech Silber

Director of Special Services & Reading Support

Mrs. Aliza Bloom

General Studies Academic Support

Mrs. Perele Lehrfeld

After Care

Mrs. Debra Goldberg

Bais Yaakov

 

Pre1A

Mrs. Esther Kibel, Morah & Teacher

Miss Rivka Mandel, LK Assistant

Miss Chani Nadler, GS Assistant

 

1st Grade

Mrs. Rochie Rosenhan, Morah

Miss Yocheved Mandel, Teacher

 

2nd Grade

Mrs. Bassy Broad, Morah

Miss Chana Danziger, Teacher

3rd Grade

Miss Ahuva Fishberg, Morah

Mrs. Rene Baron, Teacher 

4th Grade

Mrs. Nechama Larkin, Morah

Miss Rivky Katz, Teacher

5th Grade

Mrs. Sarah Frankel, Morah

Miss Tehilla Winter, Teacher

General Studies Curriculum Coordinator

Mrs. Chaya Rochel Miller

 

Academic Support

Mrs. Aliza Friedman

Resource Room/Permanent Sub

Liora Kohanteb

Extra Curricular Programming

Miss Rivky Katz

Early Childhood

 

Mrs. Michele Rosenblum, Program Assistant

Mrs. Suri Weinstock, Program Assistant

 

Toddler

Mrs. Leah Compart, Morah

Miss Yocheved Zuckerman, Assistant

 

Nursery 1

Mrs. Malkie Adler, Morah

Miss Tzipporah Jungreis, Assistant

Nursery 2

Mrs. Shira Mathias, Morah

Miss Sami Goldberg, Assistant

 

Kindergarten 1

Mrs. Michele Rosenblum, Limudei Kodesh Morah

Miss Chagit Lasowsky, Assistant 

 

Kindergarten 2

Miss Raizy Goldberg, Morah

Miss Chagit Lasowsky, Assistant

 

Early/After Care

Mrs. Chanie Fuchs, Early Care Teacher

Mrs. Suri Weinstock, After Care Head Teacher

Miss Raizy Goldberg, After Care Teacher

Miss Tzipporah Jungreis, After Care Teacher

Miss Yocheved Zuckerman, After Care Teacher

Miss Sami Goldberg, After Care Teacher